Home
images/galeria/budynek/bud2.jpg

Dziennik elektroniczny

 

Dziennik elektroniczny

Przejdź do dziennika elektronicznego naszej szkoły.
Przejdź

Nabór elektroniczny

 

Nabór elektroniczny

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

przejdź

Kolejna już IV edycja Konkursu Czytelniczo - Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej "Góralskie Cytanie" odbyła się w dniach 07 - 09 czerwca 2021 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej przy ul. Rynek 21.
W tym roku z powodu pandemicznych obostrzeń uczestnicy konkursu nadesłali prace plastyczne oraz nagrania wybranych tekstów gwarowych.
W konkursie tym wykorzystywane są cztery części opowiadań: „Góralska czytanka”, „Orawska czytanka”, „Spiska czytanka” oraz „Zagórzańska czytanka”. Uczniowie biorący udział w konkursie korzystali z IV części: "Zagórzańska czytanka" opracowanej przez panią profesor Annę Mlekodaj i pana Łukasza Zapałę, gdyż ta gwara jest charakterystyczna dla naszego regionu.
Dzięki wsparciu trzech samorządów ( Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź i Gmina Mszana Dolna), które objęły konkurs swoim patronatem, od czterech lat gości on na Ziemi Zagórzańskiej. Organizatorami tegorocznej edycji był Zespół Placówek Oświatowych w  Mszanie Dolnej. Współorganizatorami konkursu były także: Kuratorium Oświaty w Krakowie i  Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Konkurs miał rangę wojewódzkiego.

Myślą przewodnią tegorocznego konkursu były słowa Władysława Orkana: „Tradycja jest Twoją godnością, Twoją dumą, Twoim szlachectwem (…)Dbaj o zachowanie spuścizny Twych ojców”. To właśnie przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej oraz stereotypizacji kultury ludowej jest jednym z głównych celów konkursu.
Zmagania konkursowe nad tekstem czytanki odbywały się w trzech grupach wiekowych. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością czytania oraz akcentowania tekstów gwarowych, opowiadania treści gwarą oraz wysokim poziomem zrozumienia czytanego tekstu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury złożone z lokalnych znawców i pasjonatów kultury zagórzańskiej oraz gwary regionu. W obradach komisji konkursowej uczestniczyli: p. Łukasz Zapała, p. Janina Flig, p. Marta Stachura, p. Małgorzata Dudzik, p.  Małgorzata Jaśkiewicz-Koza, P. Jan Chorągwicki oraz p. Bogusław Nawara.
Nad przebiegiem całości czuwała starszy wizytator pani Małgorzata Lenartowicz przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Spośród uczestników w każdej kategorii wiekowej jury konkursu wybrało tych, którzy gwarę regionu opanowali niemal do perfekcji.
W kategorii klasy I – III byli to:
I miejsce otrzymała Kamila Kuczaj ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu;
II miejsce otrzymał Michał Knapczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej
III miejsce przyznano Emilii Pitek ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej
Wyróżniono: Patryka Guziaka z ZPO w Koninie, Justynę Złydaszyk z ZSiP w Kasinie Wielkiej, Joannę Chorągwicką z ZSiP  w Łostówce.

W kategorii klas IV – VI:
I miejsce - Anna Stożek z SP nr 1 w Kasince Małej;
II miejsce - Michał Wiewiórka z ZSiP w Łostówce
III miejsce - Krystian Guziak z ZPO w Koninie
Wyróżniono: Dawida Kacika z SP w Porębie Wielkiej, Joannę Nawarę z SP nr 3 w Kasince Małej, Martynę Michór z ZSiP w Łostówce.

W kategorii klas VII - VIII
I miejsce - Kinga Skóbel z ZPO w Koninie
II miejsce - Jakub Sater z SP w Glisnem
II miejsce - Sara Jarosz z SP nr1 w Mszanie Dolnej
Wyróżniono: Joannę Palac SPnr1 w Lubomierzu, Weronikę Gackowiec z SP w Porębie Wielkiej, Daniela Krzysztofiaka z ZPO  w Koninie.

Prace w części plastycznej konkursu oceniło Jury w składzie: starszy wizytator p. Małgorzata Lenartowicz, p. Agata Górska,  p. Bogusław Nawara, Za najlepszych ilustratorów tekstów zagórzańskich uznano: w kategorii I-III uznano Filipa Banika z Lubomierza, Piotra Marcińskiego z Mszany Dolnej, Justynę Kolibabkę z Lubomierza, wyróżniono: Martynę Hanulę z Koniny, Łukasza Kraskę  z Mszany Górnej, Alicję Chwałę z Glisnego.

W kategorii IV-VI : Urszulę Kolibabkę z Lubomierza, Zuzannę Pitek z Olszówki, Annę Stożek z Kasinki Małej. Wyróżniono: Jana Potaczka z Mszany Dolnej, Krzysztofa Zapałę z  Poręby Wielkiej, Annę Stożek z Łostówki.

W kategorii VII-VIII : Patrycję Kowalczyk z Łostówki, Marię Skowronek z Kasiny Wielkiej, Emilę Florek z Podobina. Wyróżniono: Wiktorię Olesiak z Olszówki, Agnieszkę Kaletę z  Lubomierza, Annę Polak z Kasiny Wielkiej.

Sponsorami nagród w konkursie byli:
Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Gmina Mszana Dolna .
Przyszłoroczna edycja konkursu zostanie zorganizowana przez Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Podobinie. Wiąże się to z wolą włodarzy trzech zagórzańskich samorządów, aby organizacja konkursu corocznie była powierzana kolejnej z gmin. Idei tej przyświeca pragnienie, aby konkurs ten w dalszym stopniu przyczyniał się do kształtowania wartości stanowiących dziedzictwo kulturowe regionu.

(Agnieszka Stożek, Danuta Glanowska)

Dzień Niepodległości

 A005107
 

Dzień Niepodległości

Dzień Nauczyciela

 A005078
 

Dzień Nauczyciela 2017

Piknik Rodzinny

 A004302
 

Piknik rodzinny 2017