Dnia 04.10.2019 r. odbył się IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Projekt ten był przeprowadzony po raz trzeci w naszej szkole, brało w nim udział ponad 240 uczestników, ok 220 dzieci i 20 dorosłych.

Inicjatorką i organizatorką przeprowadzenia tego projektu w naszej szkole, była Jadwiga Zapała, nauczyciel matematyki.

Oficjalnego otwarcia ŚDTM dokonała pani Maria Wcisło wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej.

Pracowało 6 komisji egzaminacyjnych, 21 egzaminatorów. Egzamin był przeprowadzony we wszystkich klasach od kl.3 do kl.8 Szkoły Podstawowej oraz przy dwóch gazetkach na korytarzu dla rodziców i nauczycieli oraz pracowników szkoły.

W skład komisji egzaminacyjnych wchodzili uczniowie klas 6b, 6c, 7b i 8a nad wszystkimi pracami komisji czuwała pani Zapała.

Każdy uczestnik, który bezbłędnie odpowiedział, bądź wypełnił wszystkie działania, otrzymywał ,,Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz znaczek sowy - logo akcji. Uczniów, którzy zdali w klasach było 156 oraz 19 dorosłych. Gdy komuś się nie powiodło to po upływie godziny mógł ponownie przystąpić do egzaminu, stąd dane o ilości uczniów są orientacyjne bo uczniowie podchodzili kilka razy.

W tym roku również wzbogaciliśmy nasz ŚDTM w ramach innowacji pedagogicznych, o przeprowadzenie konkursu na ,,Najbardziej pomysłowe ciasto z tabliczką mnożenia.” Konkurs przeprowadziły Jadwiga Zapała oraz Agata Orman. Do konkursu przystąpiły prawie wszystkie klasy, niektóre z nich przygotowały nawet po dwa , trzy ciasta. W skład komisji konkursowej wchodziły: Maria Wcisło, Agata Orman, Justyna Lach.

Pomysłowość i umiejętności cukiernicze były na bardzo wysokim poziomie. Komisja miała bardzo trudne zadanie , nagrodzono pierwsze trzy miejsca: I miejsce zajęła kl.5a, II kl.5b a III kl.8b, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po konkursie każda klasa mogła sprzedać swoje ciasto a uzyskane pieniążki przeznaczyć na potrzeby klasy.

Projekt ten ŚDTM wprowadził w życie naszej szkoły dużo pozytywnych emocji, czasami stresu, ale głównie satysfakcji i radości. Integracja całej społeczności szkolnej, mobilizacja do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, przygotowanie gazetki promującej tę akcję oraz konkurs kulinarny i rozwijający przedsiębiorczość, przyczyniły się do osiągnięcia celu, idei tego dnia, aby tabliczka mnożenia była dla wszystkich dobrą zabawą i jednoczyła dużych i małych, bo przecież matematyka to królowa nauk, która wszystko i wszystkich łączy.

Szkolny koordynator ŚDTM

mgr Jadwiga Zapała